Az országgyűlés elfogadta a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvényt (“Panasztörvény”), amelynek hatálya a magyar vállalkozások jelentős részére kiterjed.
A Panasztörvény értelmében a vállalatok belső visszaélés-bejelentési rendszert kötelesek létrehozni és működtetni, amelyen keresztül a munkavállalók, szerződéses partnerek és más érintettek (akár névvel, akár anonim módon) bejelenthetik az általuk tapasztalt jogellenes cselekményeket, mulasztásokat. Az új szabályozás új adatvédelmi feladatokat is hozott magával, a vállalkozásoknak többek között felül kell vizsgálni és ki kell egészíteniük az adatvédelmi tájékoztatóikat, nyilvántartásaikat.
A törvény rendelkezései alapján a több mint 250 főt foglalkoztató vállalatoknak már 2023. július 24-re, a kkv szektornak 2023. december 12-re készen kell állniuk a rendszer bevezetésével és üzemeltetésével.
A törvény egyik legfontosabb előírása a bejelentő védelme. Ez azt jelenti, hogy a jogszerűen megtett bejelentés esetén a bejelentőt nem érheti hátrány vagy bármilyen büntetés (pl.: munkaviszony megszüntetése, prémium elvonása, stb.).
Amennyiben a vállalkozás saját maga üzemelteti a rendszert, úgy a szervezeten belül külön egységet kell létrehoznia és biztosítania kell a vizsgálat pártatlanságát és a bejelentő anonimitását. A vállalkozás jogosult akként dönteni, hogy nem saját maga üzemelteti a rendszert, hanem ezt az úgynevezett bejelentővédelmi ügyvédet bíz meg. A bejelentővédelmi ügyvéd a teljes bejelentési folyamatot kezelheti oly módon, hogy a bejelentést a vállalkozásnak továbbítja, kivéve a bejelentő adatait, azok tekintetében titoktartásra köteles.
Meglátásunk szerint a pártatanság és függetlenséget leginkább a kiszervezett megoldás biztosítja. Fontos azonban kiemelni, hogy nem láthat el ilyen feladatokat a Társaság általános megbízással rendelkező ügyvédje, hiszen a törvény leszögezi, hogy „megbízási szerződés nem köthető olyan jogi személlyel, amellyel a bejelentővédelmi ügyvéd más megbízási jogviszonyban, munkaviszonyban, munkavégzési kötelezettséggel járó más jogviszonyban áll, vagy amellyel a megbízási szerződés megkötését megelőző öt évben ilyen jogviszonyban állt.”
Az összeférhetetlenségi szabályok és a rendszer megfelelő, hatékony és a vállalkozás napi működésébe illeszkedő módon történő kidolgozása érdekében az érintett vállalkozásoknak mielőbb javasolt megkezdeni a felkészülést.
A társaságra kidolgozott egyedi megoldások biztosítják, hogy a panaszok és közérdekű bejelentések kezelése ügyfélbarát módon, a társaság fejlődésére szolgáljon.